Pi-hole Reklam Engelleyici Kurulumu ve Kullanımı

Merhabalar. Sizere Pi-hole reklam engelleyici sunucu hakkında bilgi vermek istiyorum. Pi-hole; Ubuntu veya Debian üzerine zahmetsizce kurulun, neredeyse hiçbir ayar gerektirmeyen, network düzeyine bir reklam engelleme servisidir. Aynı uBlock, AdBlock eklentileri gibi; ama sadece tarayıcı üzerinde değil de; tüm ağınızdaki cihazlarda kullanabileceğiniz bir servistir. Basitçe reklam içeren ve kötü niyetli siteleri DNS bazında engelleyerek bu sitelere erişmenize engel olur. Kısaca servis hakkından bahsettikten sonra kuruluma geçebiliriz.Pi-hole Kurulumu

Kurulumu tek komut ile sorunsuzca yapılmaktadır. Yeni kurulmuş sunucunuza SSH ile bağlantıktan sonra; aşağudaki komutu yazmanız yeterli olacaktır.

curl -sSL https://install.pi-hole.net | bash
Pi-Hole Installer

Kurulum başladıktan sonra kurulum sizi adım adım yönlendirecektir. Öncelikle Pi-hole hakkında kısa bir bilgini yer aldığı ekranlar karşılaşacaksınız.

Pi-Hole Installer Info

Sunucunuzun statik IP adresine sahip olması gerektiği hakkında bilgilendirmesini göreceksiniz.

Pi-Hole Static IP

Hangi DNS sunucularını kullanmak istediğinizi size soracaktır. Google, OpenDNS, Level3, Norton, Comodo, DNSWatch arasından seçim yapabileceğiniz gibi, istediğiniz başka bir DNS sunucularını da belirleyebilirsiniz.

Pi-Hole DNS

Hangi IP protokolünde çalışacağını bu adımda seçebilirsiniz. Ne yazık ki Türkiye’de hala IPv6 desteklenmediğinden, hizmet verilmediğinden dolayı IPv6 aktif etmenize gerek yok.

Pi-Hole IPv6

Sunucu IP bilgisi ve Varsayılan Ağ Geçidi (Gateway) bilgisi görüntülenecektir.

Pi-Hole Gateway

Yönetim paneli kurulumuna onay verin.

Pi-Hole Admin Interface

DNS kayıtlarının aktifleştirilmesini onaylayın.

Pi-Hole Admin Logs

Kurulum gerekli dosyaları yükleyip, güncelleştirmeleri yapacaktır. Kurulum tamamlandığıında yönetim paneline giriş yapabilmeniz için gerekli bilgiler ve şifre görüntülenecektir.

Admin Information

Pi-hole şuanda kullanıma hazır durumdadır. Bilgisayarınız ya da router ayarlarınızdan girerek DNS olarak kendi sunucunuzun IP adresini kullanabilirsiniz.

Ağ ayarlınızdan IPv4 ayarlını değiştirip DNS olarak kendi sunucunuzun IP adresini yazmanız yeterli olacaktır.

Windows DNS

Pi-hole yönetici sayfasına girerek, ne kadar DNS isteğini karşıladığını, ne kadar DNS isteğini engellediğini rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Admin Console

Eğer Pi-hole kaldırmak isterseniz SSH üzerinden aşağıdaki komutu uygulamanız yeterli olacaktır.

pihole uninstall

“Pi-hole Reklam Engelleyici Kurulumu ve Kullanımı” üzerine 4 yorum

Yorum yapın