Simple DNScrypt İle Güvenli DNS

Sizlere DNScrypt ile güvenli bir şekilde nasıl DNS sorgularını gerçekleştireceğinizden bahsedeceğim. Daha önce DNS over HTTPS (DoH) ve Firefox Quantum Kullanımı başlıklı yazımızda sadece Firefox Quantum için DoH kullanımından bahsetmiştim. Simple DNScrypt ile DoH tüm sistem bağlantıları için yapılandırmış olacağız.

https://simplednscrypt.org/ adresini ziyaret edip, 64 bit ve ya 32 bit sürümünü indirip kuralım.Simple DNScrypt Yapılandırması

Programı kurup çalıştırdıktan sonra aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir.

Simple DNSCrypt Program Interface

Program varsayılan olarak aşağıdaki seçenekleri ile birlikte geliyor:

  • IPv4 Sunucu Kullanımı : IPv4 DNS çözme hizmeti.
  • Yalnızca DNSSEC desteği olan sunucular : DNSSEC kullanan çözümleyicilerin kullanımı.
  • Yalnızda kayıt tutmayan sunucular : Yaptığınız DNS sorgularını kayıt etmeyen çözümleyiciler.
  • Yalnızca filtresiz sunucular : Sansür uygulamayan DNS çözümleyiciler.
  • Eğer IPv6 kullanıyorsanız “IPv6 Sunucu Kullanımı” seçeneğini de seçip “Ayarları Uygula” demeneniz yeterlidir.

Güvenli DNS sorguları için, “Hizmet” aktif edilmesi ve “Ağ Kartları” kısmından kullandığımız arayüzler aktif edilmelidir.

Simple DNSCrypt Service and NIC

Servis olarak kurulum gerçekleştirildi ve seçtiğimiz network arayüzlerinde DNS çözümleyicisi olarak “127.0.0.1” otomatik olarak ayarlandı.DNSSEC Resolver Test

Artık tüm sistemimiz güvenli DNS sorguları yapabilir durumdadır. DNSSEC çözümleyici kontrolü için https://dnssec.vs.uni-due.de/ adresini kullanabilirsiniz. Siteye giriş yaptıktan sonra “Start test” ile testi başlatıp sonucu görebilirsiniz.

Güvenli DNS hizmeti aktif olduğunda aşağıdaki görselle karşılaşacaksınız.

Simple DNSCrypt DNSSEC Test


Simple DNScrypt Çözümleyiciler

En uygun DNS çözümleyicisini otomatik seçebileceğiniz gibi, isteğe bağlı olarak da seçebilirsiniz. Bunun için “Çözümleyiciler” sekmesine tıklayalım.

Simple DNSCrypt Resolvers

DNSCrypt Modu varsayılan olarak otomatiktedir. “Ana menü” kısmında seçtiğimiz yapılandırmaya göre DNS çözümleyiciler filtrelenecektir. İsterseniz “Kullanılabilir Çözümleyiciler” kısmından istediğiniz sunucuları seçip “ayarları uygula” ile kayıt edip sadece o çözümleyicilerin kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte “Otomatik Mod” kapanacak sadece seçtiğiniz çözümleyiciler kullanılacaktır.

Simple DNSCrypt Cloudflare

Sizlere tavsiyem “Otomatik Mod” olarak bırakmanız yönündedir. En uygun ve en hızlı çözümleyiciye bağlanıp sorgularınızı oradan gerçekleştirmiş olacaktır.Simple DNScrypt Kaldırılması

Eğer programı daha fazla kullanmak istemiyor ve kaldırmak istiyorsanız öncelikle “Gelişmiş Ayarlar” altında bulunan “Hizmet Kaldırılması” kısmından servisi kaldırmalısınız.

Remove Service

Hizmeti kaldır dediğinizde emin olup olmadığınızı soracaktır. “Evet” ile onaylayın.

Remove Service confirm

Servis kaldırıldıktan sonra aşağıdaki mesajla karşılaşacaksınız.

Service Removed

Artık Denetim Masası > Program Ekle ve Kaldır dan programı güvenle silebilirsiniz.

Yorum yapın