ServerPilot Kontrol Paneli – Nginx, Apache, PHP, MySQL ve WordPress Kurulumu

Eğer kendi sunucunuzu kullanmak istiyor ve herhangi bir kontrol paneline ücret ödemek istemiyorsanız, SSH ile pek aranız yoksa, gerekli bileşen kurulumlarını (web server, mail server, sql server, v.s) kendiniz yapmak istemiyorsanız; ServerPilot tam olarak sizin isteklerini karşılayabilecek bir araçtır. Uygulama sunucunuza bağlanarak; gerekli bileşenleri kuruyor ve kolayca WordPress siteleri yayınlamanıza olanak sağlıyor.

ServerPilot, ücretli ve ücretsiz seçenekleri ile karşımıza çıkıyor. Ücretsiz seçeneği giriş seviyesi kullanıcılar için gayet yeterli işlevselliği sunmaktadır. Uygulama sadece Ubuntu 16.04 ve Ubuntu 14.04 (64-bit) işletim sistemlerinde çalışmaktadır. Yeni kurulmuş ve üzerine herhangi bir bileşen yüklenmemiş (Apache, Nginx, MySQL, v.s) bir sunucu gerekmektedir.

Öncelikle buraya girip kendimize bir hesap oluşturuyoruz. Hesabı oluşturup panele girdikten sonra, Servers kısmı altından +Connect Server seçeneğini seçiyoruz.

IP Address : Sunucumuzun IP adresi
Root Password : Sunucumuzun root şifresi
SFTP Password : serverpilot kullanıcı adının şifresi

Bilgileri doldurduktan sonra Connect to ServerPilot tıklıyoruz.

ServerPilot Connect to Server

Uygulama sunucunuza bağlanıp gerekli kurulumları yapmaya başlayacaktır. Her adımdan, hangi bileşenin kurulduğuna dair size bilgi verecektir. Kurulum tamamlanana kadar beklemeniz gerekmektedir. Kurulum tamamlandığında “Great, you’re ready to create your first app on this server.” mesajıyla karşılaşacaksınız.

ServerPilot Create App

Serverpilot Uygulama Oluşturma

+ Create App butonuna tıklayarak sitenizi host etmeye başlayabilirsiniz.

  • Name : Sitenizin kısaca açıklaması
  • Domain : Barındırmak istediğiniz alanadı
  • WordPress kurulumu istiyorsanız bu seçeneği işaretleyin
  • Runtime : PHP 7.1 – PHP 7.0 – PHP 5.6 – PHP 5.5 – PHP 5.4 istediğiniz PHP sürümünü seçebilirsiniz
  • Server : Sunucunuzu seçin
  • System User : serverpilot kullanıcısını seçin

 

Eğer WordPress seçeneğini seçerseniz;

  • Title : Sitenizin başlığı
  • User : WordPress yönetici kullanıcı adı
  • Password : WordPress yönetici şifresi
  • Email : WordPress yönetici mail adresi

Gerekli alanları doldurduktan sonra Create App tıklıyoruz.

ServerPilot Create an App

İstediğiniz kadar sunucu ekleyebilir ve istediğiniz kadar siteyi istediğiniz sunucuda barındırabilirsiniz. Yeni başlayan kullanıcılar için SSH üzerinden tek bir komut yazmadan sitelerinizi yönetmenizi sağlayacaktır. Ayrıca tüm sistem güncelleştirmelerini otomatik olarak sizin yerinize yapacaktır.

serverpilot kullanıcı adı ile SFTP üzerinden bağlanarak oluşturduğunuz uygulamaların dosyalarında değişiklik yapabilir, yeni dosyalarını buraya yükleyebilirsiniz. Her türlü soru ve sorunuz için yorum bırakmayı lütfen ihmal etmeyin.

 

7 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir